Az eltűnő falu, amelyet felzabált a rézbánya

2024.04.19.

Index

Szerbiában a bori bányákhoz közeli kistelepüléseket a megsemmisülés fenyegeti.

A Reuters képriportja egy gyakorlatilag már elpusztult falu haláltusáját mutatja be. Azonban Krivelj legidősebb asszonyai mégsem adják fel, hiszen - január óta - éjjel-nappal őrt állnak a településre bevezető hídon, hogy megakadályozzák a környező külszíni rézbányákból kitermelt törmeléket szállító óriásteherautók áthajtását a falun. A külszíni fejtés a falu szélén álló házakat már részben eltemette. A munkát egy kínai bányavállalat szerbiai leánycége végzi. A lakosok nagy részét már áttelepítették a nehézfémekkel, porral és állandó zajjal szennyezett faluból, viszont az ott élő néhány, az ortodox keresztény vlach kisebbséghez tartozók (nem románok!), csak együtt és egyszerre hajlandók elmenni onnan.

Előzőleg decemberben jelent meg egy környezetvédelmi mérés eredménye, amely a falut átszelő kis folyóban nehézfém szennyezést mutatott ki, a talajban pedig nagy mennyiségű ólom, arzén és kadmium jelenlétét. A bányavállalat - amellett, hogy ígéri, mindenkit elköltöztet -, azt állítja, hogy már eddig mintegy 100 millió dollárt költött a környezeti terhelés csökkentésére és az ipari szennyvíz megfelelő kezelésére, azonban úgy tűnik ennek a többszöröse sem lenne elég a terület környezeti rehabilitációjára.

Debica Kostandinovic egy 58 éves háziasszony ül a blokádnál Kriveljben, Szerbiában 2024. április 3-án. Két tucat nő váltott műszakban, éjjel-nappal tiltakozik egy kis hídon Kriveljben, a kínai Zijin Mining leányvállalat által működtetett bánya ellen, amely uralja a környező vidéket és betolakszik az otthonaikba. Évekig építettük a falunkat, és abból a pénzből, amit ők (a Zijin vállalat) kínálnak nekünk a házainkért, egyetlen lakást sem tudunk venni - mondta Kostandinovic a Reutersnek adott interjúban